Mamografický screeningový proces

Aktuálně platný Doporučený standard pro poskytování screeningu karcinomu prsu a provádění diagnostické mamografie je uveden ve Věstníku MZ ČR 5/2024 a nahrazuje předchozí doporučený standard. Screeningová mamografie je vyšetření k vyhledávání nádorů prsu a prekanceróz u asymptomatických žen, které se provádí z důvodu radiační ochrany a zabezpečení optimální kvality jen ve screeningových centrech. Dle vyhlášky MZ ČR č. 70/2012 Sb., kterou se stanoví obsah a časové rozmezí preventivních prohlídek, má registrující praktický lékař i registrující gynekolog během této prohlídky u žen od 45 let věku ověřit, zda je k dispozici výsledek screeningového mamografického vyšetření z posledních dvou let. Není-li výsledek tohoto vyšetření k dispozici, lékař doporučí provedení screeningového mamografického vyšetření a nezbytných doplňujících vyšetření. V opačném případě, je-li k dispozici jeho výsledek, vyšetření se nezajišťuje.

Podmínkou úhrady screeningové mamografie z prostředků veřejného zdravotního pojištění, včetně případných doplňujících vyšetření, je:

  1. provádění vyšetření v centru se Statutem screeningového pracoviště v programu screeningu karcinomu prsu,
  2. indikace registrujícím gynekologem nebo registrujícím všeobecným praktickým lékařem, ev. onkologem nebo chirurgem, nezbytná doplňující vyšetření může indikovat radiolog
  3. věk nad 45 let a interval mezi vyšetřeními není kratší než 2 roky nebo
  4. vyšetření žen s velmi vysokým rizikem* na základě dispenzarizace (sekundární prevence) v individuálně stanoveném intervalu především podle míry rizika.

Pro zvýšení efektivity mamografického screeningu je nezbytné provádět nezávislé hodnocení snímků druhým radiologem (druhé čtení).

Doplňující vyšetření jsou z důvodu nutnosti sledování změn obrazu v čase, radiační ochrany a v rámci zabezpečení komplexní diagnostiky prováděna rovněž ve screeningových centrech.

Mamografická screeningová vyšetření se pojišťovně vykazují v souladu s vyhláškou MZ ČR č. 134/1998 Sb., kterou se vydává seznam zdravotních výkonů s bodovými hodnotami, ve znění pozdějších předpisů, platnými kódy výkonů:

  • 89223 – Screeningová mamografie digitální (obě strany, každá ve dvou projekcích)
    Vyhledávací mamografické vyšetření asymptomatických žen určené věkové kategorie v rámci screeningu s použitím digitální technologie 1krát za 2 roky.
  • 89225 – Doplňující mamografie ke screeningové mamografii digitální
    Doplnění screeningové digitální mamografie dalšími snímky při nejednoznačném nálezu.
  • 89314 – Perkutánní punkce nebo biopsie prsu řízená rdg metodou (MR nebo UZ)
    Invazivní diagnostický výkon na prsu řízený ultrasonografií nebo mamografií, související výkony přičti. Doplněk ke screeningové mamografii do 6 měsíců po provedení screeningové mamografie.
  • 89510 – UZ prsů jako doplněk screeningové mamografie (včetně spádových uzlin)
    UZ prsů v návaznosti na screeningovou mamografii při nejednoznačném či pozitivním nálezu, nejpozději do 6 měsíců po provedení mamografie, zahrnuje i vyšetření axil, v případě podezření na dg. C50 i nadklíčkových uzlin. Vykazuje se i u perkutánní punkce nebo biopsie řízené UZ.
  • 89814 – Druhé čtení mamografických snímků ve screeningu
    Nezávislé hodnocení snímku druhým lékařem v mamografickém screeningu ke zvýšení záchytu zhoubných novotvarů, není obsahem vyšetření screeningové mamografie.

Pro vykazování vyhledávacího mamografického vyšetření pro ženy v dispenzární péči je určen výkon s možností provedení/vykázání 1x ročně:

  • 89178 – Screeningová mamografie – v dispenzární péči (obě strany, každá ve dvou projekcích)

Výkon se provádí u asymptomatických žen:

  1. se zárodečnou mutací genů, spojenou s vysokým rizikem vzniku karcinomu prsu
  2. s hereditární predispozicí ke vzniku karcinomu prsu bez prokázání genové mutace s kumulativním rizikem vyšším než 20 % (dle genetického vyšetření) 
  3. s histologickým nálezem atypické hyperplazie nebo lobulárního in situ karcinomu
  4. s prodělanou radioterapií na oblast hrudníku do 18 let věku
  5.   žen po léčbě pro karcinom prsu.

Provedení screeningové mamografie v dispenzární péči ve výše uvedených indikovaných skupinách není omezeno věkem (lze ho provádět i u žen mladších 45 let).

Vyšetření lze provádět pouze v akreditovaných mamografických pracovištích na základě doporučení dispenzarizujícího lékaře (obvykle onkolog, chirurg, registrující všeobecný praktický lékař nebo registrující gynekolog).

O provedení screeningové mamografie na žádost pacientky (samoplátkyně) ve věku
40–44 let rozhoduje radiolog na základě individuálního rizika. Screeningová mamografie u žen mladších než 40 let, které nespadají do kategorie žen s velmi vysokým rizikem, není zdůvodněná – při preventivním vyšetření takové ženy se provádí ultrasonografie. Vyšetření na vlastní žádost nejsou hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění a vhodnost provedení a indikace vyšetření určuje radiolog screeningového pracoviště. V případě, že žena přichází na vyšetření jako samoplátkyně, indikuje v případně podezření na karcinom nezbytná doplňující vyšetření radiolog. Cílem je zjištění diagnózy v co nejkratší době.

Vyšetření žen s klinickými příznaky a také aktuálně léčených pro karcinom prsu se vykazuje kódem 

  • 89180 – Diagnostická digitální mamografie nebo duktografie a je hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

*  www.mamo.cz